&#x;&#x;

طراحی داخلی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مواد در بحث طراحی داخلی، انعطاف‌پذیری در نحوه استفاده از آن‌ها است. شیشه یکی از موادی است که کاربرد آن در ساختمان‌ هیچ محدودیتی ندارد. استفاده از شیشه در پله شیشه ای، پارتیشن، جان پناه، شیشه حمام و دیگر فضاهای یک ساختمان می‌تواند جلوه خاصی را به طراحی داخلی ساختمان ببخشد. در واقع قابلیت فرآوری شیشه در گونه‌های شفاف، مات، رنگی و طرحدار، سهم استفاده از این ماده نسبت به چوب، سنگ و فلز در طراحی داخلی را بیشتر کرده‌است.

سقف و کف شیشه‌ای

یکی از نمونه‌های منحصربفرد استفاده شیشه در طراحی داخلی، کاربرد آن در ایجاد سقف‌ شیشه‌ای به صورت تمام شیشه و یا بخشی شیشه است. سقف شیشه‌ای امکان تعامل بین فضای داخل و محیط بیرون را به بهترین نحو فراهم می‌کند. که این تعامل باعث بوجود آمدن محیطی طبیعی و دلنشین در فضاهای داخلی می‌شود.

کاربرد شیشه در سقف بسیار متنوع است و هر گونه ساختاری در طراحی سقف را می‌توان با استفاده از سازه شیشه‌ای پوشش داد. از پنجره‌های سقفی گرفته تا سقف‌های تمام شیشه با ساختار متحرک و پیچیده.

هیچ عنصری در طراحی داخلی نمی‌تواند به اندازه استفاده از شیشه در کف ساختمان به فضای داخلی روح و زندگی ببخشد. اجرای کف شیشه‌ای با توجه به تنوع بسیار بالا در ساختار شیشه، می‌تواند به هر فضایی جذابیت و شخصیت خاصی بدهد.

قابلیت شخصی سازی بالای سقف و کف شیشه‌ای، علاوه بر ایجاد محیطی زیبا و دلنشین، امکان ایجاد فضاهای کاربردی که به بهترین نحو نورپردازی، تهویه و عایق‌کاری شده‌اند، را فراهم می‌کند.

سایبان و آلاچیق شیشه‌ای

هدف ازسایبان شیشه‌ای ایجاد سرپناهی برای در امان ماندن از عواملی مانند باد و باران است. سایبان شیشه‌ای می‌تواند به صورت سازه‌ای مسقف و متصل به ساختاری دیگر باشد که صرفا محلی برای عبور است و یا سازه‌ای مستقل که کاربری مخصوص خود را دارد که به آن آلاچیق شیشه‌ای گفته می‌شود.

تعامل با محیط خارج، مهم‌ترین ویژگی برای یک سایبان و آلاچیق محسوب می‌شود چرا که هدف از طراحی آن‌ها جداکردن فضا نیست بلکه ایجاد سرپناه است. از همین رو استفاده از شیشه در این نوع سازه به یک امر معمول تبدیل شده است.

در واقع استفاده از آلاچیق شیشه‌ای به جای سازه‌های مسقف سنتی امکان استفاده بهینه از زیبایی طبیعی محیط خارج را فراهم می‌کند و پویایی و زندگی محیط خارج را به داخل آلاچیق شیشه‌ای سرازیر می‌کند.

دوردوشی و شیشه حمام

اهمیت جداسازی فضای حمام از دیگر فضاها در سرویس بهداشتی دلیل استفاده از پارتیشن شیشه حمام و یا همان حمام شیشه‌ای است. مزیت‌های استفاده از شیشه در کابین حمام شامل: جلوگیری از پاشیده شدن آب به اطراف، حفظ حرارت، جلوگیری از آسیب ناشی از بخار آب و تفکیک فضاهای مختلف و حفظ حریم اختصاصی هر فضا در عین یکپارچگی است.

تنوع در اجرای طرح‌های دلنشین و زیبا در حمام شیشه‌ای در کنار مزیت‌های کاربردی سازه شیشه حمام باعث شده، این نوع از سازه شیشه‌ای در طراحی داخلی ساختمان‌ها نقشی مهم را ایفا کند به طوریکه امروزه حمام شیشه‌ای یکی از اجزاء جدانشندنی در خانه‌های لوکس و زیبا محسوب می‌شود.

استخر شیشه‌ای

هدف اصلی از طراحی استخر شیشه‌ای استفاده از جذابیت طبیعی آب و حرکت آن است. در بحث فضاسازی و طراحی داخلی، استفاده از عوامل طبیعی همواره نقش مهمی را ایفا می‌کنند و طراحی استخر شیشه‌ای نیز از همین امر پیروی می‌کند. متداول‌ترین روش‌های اجرای سازه شیشه‌ای در استخرها شامل: پنجره شفاف در دیواره، دیواره شفاف و کف شیشه‌ای در ساختمان‌های بلند است. به دلیل زیبایی منحصر بفرد و ایجاد حسی متفاوت در استخر شیشه‌ای، امروزه بسیاری از استخرهای خانه‌های مسکونی از سازه شیشه‌ای بهره می‌برند.

درب و پنجره شیشه‌ای

همان‌طور که اشاره شد. یکی از دلایل استفاده از شیشه در طراحی داخلی و نمای ساختمان، جداسازی فضاها در عین یکپارچگی و شفافیت است. درب و پنجره شیشه‌ای قدیمی‌ترین انواع سازه شیشه‌ای هستند که انسان‌ در ساختمان‌ها استفاده می‌کرده است و با پیشرفت صنعت شیشه و ارائه شیشه‌های عایق حرارت و صدا، همچنان پر استفاده‌ترین سازه شیشه‌ای در ساختمان‌ها محسوب می‌شوند.

پنجره شیشه‌ای در هر ابعاد و اندازه‌ای قابل اجرا است. و با توجه به انواع مختلف شیشه مانند شیشه رنگی، شیشه عایق و شیشه‌های کنترل کننده انرژی، نقش‌های متنوعی را در یک ساختمان ایفا می‌کند.

درب شیشه‌ای در دو نوع اتوماتیک و دستی ارائه می‌شود. درب‌های اتوماتیک معمولا کاملا شیشه‌ای و درب‌های دستی در مدل‌های تمام شیشه و یا با پنجره‌های شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آسانسور شیشه‌ای

امروزه پیشرفت صنعت شیشه امکان اجرای آسانسور شیشه‌ای را فراهم کرده‌است. با توجه به نیاز آسانسور به ایمنی بالا، در این سازه از شیشه‌های لمینت استفاده می‌شود که در مقابل ضربه بسیار مقاوم هستند و در اثر شکستن، فرو نمی‌ریزند.

آسانسور شیشه‌ای این امکان را به مسافران می‌دهد که از داخل آسانسور، به طور کامل فضای بیرون را مشاهد کنند. این نوع آسانسور در مکان‌هایی استفاده می‌شود که از نظر بصری و زیبایی شناختی تاثیر زیادی بر طراحی داخلی دارد.

آسانسور شیشه‌ای علاوه بر مجتمع‌های تجاری و ساختمان‌های بلند در خانه‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری کوچک و دیگر ساختمان‌ها نیز قابل پیاده سازی است و با توجه به شیشه‌ای بودن ساختار آسانسور شیشه‌ای، در فضاهای کوچک ویژگی‌های بصری بهتری را ارائه می‌دهد.

شیشه تزئینی

امروزه در طراحی و دکوراسیون داخلی از شیشه‌ تزئینی استفاده بسیاری می‌شود. شیشه تزئینی به دو دسته شیشه چاپی و شیشه رنگی تقسیم می‌شود که بنابه درخواست مشتری قابل تولید در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف هستند و با توجه به تنوع بسیار بالا، کاربردهای بسیار زیادی شامل پنل‌های رنگی دیواری، شیشه رنگی بین کابینت، راه پله با شیشه‌ تزئینی و درب‌های طرحدار شیشه‌ای، دارند. در واقع استفاده از شیشه تزئینی، جلوه و طراوت منحصر بفردی را به محیط و فضای داخل ساختمان می‌بخشد.

پارتیشن شیشه‌ای

هدف از اجرای پارتیشن شیشه‌ای دست‌یابی به تعادلی بین ایجاد فضای‌های شخصی و حفظ یکپارچگی فضاها از نظر بصری است. پارتیشن شیشه‌ای بهترین نوع سازه برای سازمان‌دهی و شخصی‌سازی فضاهای داخلی در مجتمع‌های تجاری، اداری و حتی خانه‌ها است. تنوع شیشه‌های موجود و همچنین ارائه راهکارهای مختلف در زمینه استفاده از پارتیشن شیشه‌ای، این نوع سازه شیشه‌ای را به گزینه‌ای مناسب در طراحی فضاهای داخلی بدل کرده‌است به طوریکه امروزه می‌توان برای کنترل میزان صدا و انتقال حرارت در فضاهای داخلی نیز از این سازه شیشه‌ای استفاده کرد.

جان پناه شیشه‌ای و شیشه بالکن

بالکن، تراس، پله، پشت بام و دیگر فضاهایی که به منظور کاربردهای خاص در یک ساختمان طراحی شده‌اند. نیازمند ایمن سازی هستند. جان پناه شیشه‌ای، دسته‌ای از سازه‌های شیشه‌ای شامل شیشه بالکن، نرده شیشه‌ای، و هندریل است که به منظور حفظ ایمنی این فضاها به کار می‌رود. دلیل استفاده از جان پناه شیشه‌ای علاوه بر ایمن‌سازی، زیبایی منحصربفردی است که این سازه شیشه‌ای به فضا می‌دهد. بنابه کاربرد و سلیقه مشتری، در اجرا جان‌پناه شیشه‌ای و شیشه بالکن از انواع مختلف شیشه مانند شیشه رنگی و شیشه مات استفاده می‌شود. طیف متنوع یراق آلات ارائه شده توسط شرکت شیشه نشکن ایلیا نیز بر زیبایی هر چه بیشتر این سازه شیشه‌ای می‌افزاید.

راه پله شیشه‌ای

 تولید شیشه‌ لمینت با استحکام بسیار بالا، امکان استفاده از پله شیشه‌ای در ساختمان‌ها را فراهم کرده است. پله شیشه‌ای نسبت به نمونه‌های دیگر فضای کمتری را اشغال کرده و از نظر معماری داخلی و زیبایی شناختی مزیت‌های بیشتری دارد. تنوع سازه در پله شیشه‌ای باعث شده که این سازه در رنج وسیعی از ساختمان‌ها از ساختمان‌های تجاری تا خانه‌های مسکونی بکار رود. شیشه‌رنگی، شیشه مات، شیشه‌ طرحدار و دیگر انواع شیشه را می‌توان در پله شیشه‌ای استفاده کرد.

شرکت شیشه نشکن ایلیا با اتکا به تولید شیشه با کیفیت و بهره‌گیری از به روزترین یراق آلات برندهای مطرح اروپایی و همچنین به کارگیری کادر متخصص، اجرای تمامی انواع کارهای مربوط به طراحی داخلی را با بالاترین کیفیت تضمین می‌کند تا رضایت کامل مشتریان را جلب کند.

نمونه کارهای انجام شده توسط شرکت شیشه نشکن ایلیا